Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

shuttersy na oknach

Shuttersy a energooszczędność. Jak pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu?

Shuttersy od wielu lat cieszą się dużą popularnością – zawdzięczają to dobremu i eleganckiemu designowi, prostej obsłudze, ale też i doskonałej ochronie przed słońcem, która jest naszym sprzymierzeńcem w ochłodzeniu mieszkania. Czy można zatem uznać, że jest to sposób na obniżenie rachunków za energię?

W dobie silnych upałów, które pojawiają się regularnie każdego roku, jesteśmy zagrożeni tak zwanym blackoutem. To nic innego, jak brak dostawy energii, który związany jest z jej zbyt dużym zużyciem. A jaki wpływ ma na to temperatura za oknem? Prowadzone od lat statystyki zużycia energii pokazują, że w okresie wysokich temperatur pobór energii jest znacznie wyższy, bowiem niemal wszyscy uruchamiamy klimatyzatory. W walce o dobre samopoczucie oraz planetę konieczne jest zatem znalezienie dobrej alternatywy lub chociaż sprzymierzeńca.

W jaki sposób dekoracje okienne mogą wspomóc walkę ze słońcem?

Temperatura domów i mieszkań latem znacznie przekracza swój poziom, przez co nieraz trudno jest nam po prostu się zrelaksować. Oczywistym jest, że nagrzane mury oddają ciepło do otoczenia utrudniając ochłodzenie wieczorową porą. Ale dla wysokich temperatur w domu nie bez znaczenia są również nasze okna.

Słońce docierając do szyb nagrzewa je, a gorące powietrze rozprzestrzenia się dalej, wokół domu. Dlatego też specjaliści zalecają, aby w trakcie trwania silnych upałów nie tylko nie otwierać okien, ale również je zasłaniać. Wysoka temperatura, jaka jest wynikiem nagrzania się okna nie przedostaje się wtedy do całego pomieszczenia, a tym samym obniża ją w całym domu.

Shuttersy a energooszczędność – hit czy kit?

Shuttersy na okna są jedną z najlepszych osłon okiennych, które mogą zmniejszyć temperaturę w domu. Są mocowane bezpośrednio w ramie okiennej, a tym samym przestrzeń, która ulega nagrzaniu jest znacznie mniejsza. Dodatkowo dają zacienienie takie, jakie w danym momencie jest nam potrzebne, a zatem można je swobodnie odsłaniać i zasłaniać kiedy akurat tego potrzebujemy.

Te zalety shuttersów sprawiają, że te dekoracje okienne przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii na klimatyzację lub wiatraki w celu obniżenia temperatury panującej w domu. Informacja, że są one energooszczędne nie jest zatem mitem, a prawdą.

Czy shuttersy na okna mają duże znaczenie dla rachunków za prąd?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od ilości posiadanych przez nas okien oraz ich wielkości. Shuttersy na okna zmniejszają temperaturę zaledwie o kilka stopni, ale to oznacza, że w przeciągu całego sezonu letniego moc klimatyzatora również może być mniejsza, co pozwala na oszczędności.

Warto też pamiętać, że zastosowanie shuttersów to nie tylko oszczędność na rachunkach za energię, ale przede wszystkim – pozytywny wpływ na nasz komfort użytkowania mieszkania. Mniejsza temperatura oraz duża ilość cienia w domu sprawia, że możemy znacznie lepiej znieść panujące na zewnątrz upały i odprężyć się w zaciszu domowego ogniska, przy okazji ukrywając się przed wścibskimi sąsiadami.

Podobne