Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

karnisz_do_wnetrza

Jakie karnisze wybrać do klasycznego wystroju wnętrza?

Aranżacja okna to jeden z ważniejszych etapów urządzania wnętrza. Oprócz firanek oraz zasłon istotnym elementem takiej aranżacji są karnisze, które pomagają odpowiednio wyeksponować pozostałe dekoracje. Szeroki wybór różnego rodzaju karniszy pozwala domownikom na stworzenie stylizacji wnętrza według indywidualnych upodobań. Zobaczmy, jakie karnisze wybrać najlepiej, jeżeli zależy nam na pomieszczeniu w stylu klasycznym.

Klasyczny styl wnętrza, czyli jaki?

Klasyczny styl wnętrza to elegancka i trwała estetyka, nawiązująca do wzorców kultury i designu z przeszłości, zazwyczaj inspirowana epokami takimi jak renesans, barok czy rokoko. W klasycznym stylu dominują neutralne i pastelowe kolory, takie jak beże, ecru, złote, czerwienie i zielenie. W aranżacji klasycznej wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, marmur czy metal. Elegancji całości dodają dekorację w odcieniach złota i srebra.

Meble w stylu klasycznym charakteryzują się prostotą formy, czasem zdobieniami. Zazwyczaj wykonane są z drewna. Takie wnętrza pełne są drobnych detali, w pomieszczeniach kładzie się nacisk na symetrię i równowagę. Układy przestrzenne są dobrze przemyślane, a elementy dekoracyjne starannie rozmieszczone. W klasycznym wnętrzu warto więc postawić na karnisze, które będą świetnie współgrać z resztą wyposażenia.

W jaki sposób wybór karnisza wpływa na estetykę pomieszczenia?

Wybór odpowiedniego karnisza ma duży wpływ na wizualny odbiór nie tylko samego okna, ale całego wnętrza. Odpowiednia aranżacja okienna może wymodelować optycznie przestrzeń, a dobrze dobrany karnisz czasem ma znaczenie dla wizualnego powiększania pomieszczenia. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów karniszy, a poszczególne modele mogą różnić się od siebie:

  • sposobem mocowania (karnisze przytwierdzane do ścian lub sufitu);
  • materiałem wykonania (np. aluminium, stal, drewno);
  • designem (karnisz minimalistyczny, zdobiony);
  • mechanizmem działania (karnisze ręczne lub elektryczne).

Jaki karnisz do klasycznego wnętrza: ścienny czy sufitowy?

Jeszcze do niedawna w domach i mieszkaniach dominowały głównie karnisze mocowane do ściany, jednak aktualnie coraz częściej wybierane są karnisze sufitowe. W przypadku tych drugich elementy konstrukcji są praktycznie niewidoczne, dlatego można osiągnąć ciekawy efekt wizualny, np. w przypadku zasłon wydaje się, że spływają one wprost z sufitu. Karnisze mocowane do sufitu mają jedną bardzo dużą zaletę: te modele w ciekawy sposób powiększają optycznie pomieszczenie, które wydaje się wyższe niż w rzeczywistości.

We wnętrzach klasycznych standardem są karnisze ścienne, jednak coraz częściej projektanci wnętrz stawiają na połączenie stylu klasycznego z karniszami sufitowymi, szczególnie w niewielkich wnętrzach. Takie rozwiązanie pozwala na podkreślenie stylizacji zasłonami, co jest bardzo popularne w tradycyjnych trendach aranżacyjnych.

Wybierając karnisz do klasycznego wnętrza, warto kierować się indywidualnymi upodobaniami, zwracając uwagę też na to, aby dany model dobrze współgrał z pozostałymi elementami aranżacji.

Podobne