Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

Jak samodzielnie zamontować rolety w swoim domu?

Rolety to bardzo popularny rodzaj osłony okiennej, który pozwala na precyzyjną kontrolę światła wpadającego do pomieszczenia. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów rolet wewnętrznych, jednak każdy z nich, aby prawidłowo spełniać swoją funkcję, musi zostać odpowiednio zamontowany. Zobaczmy, jak samodzielnie zamontować rolety w swoim domu.

Wybór odpowiedniej rolety

Zanim zaczniesz montaż, upewnij się, że wybrałeś odpowiednią roletę do swoich okien. Bardzo ważne jest dokładne zmierzenie wysokości i długości każdego okna, aby zamówione produkty pasowały do konkretnej ramy okiennej.

Przygotowanie narzędzi i materiałów

Zamawiając roletę, warto zapoznać się z instrukcją otrzymaną od producenta, aby wiedzieć, jakie narzędzie i materiały będą potrzebne do sprawnego montażu. Warto wyposażyć się w niezbędny sprzęt jeszcze przed rozpoczęciem pracy, aby cały proces nie został przerwany przez brak jakiegoś narzędzia.

Zmierzenie i dokładne oznaczenie miejsca montażu

Dobrze funkcjonująca roleta musi być dokładnie i równo zamontowana. Dlatego bardzo ważne jest szczegółowe oznaczenie miejsca montażu jeszcze przed przykręceniem lub przyklejeniem rolety. Warto dokładnie oznaczyć miejsca, gdzie będą umieszczone wsporniki, starając się utrzymać równomierną odległość od krawędzi okna.  Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że miejsce montażu nie będzie kolidować z innymi elementami wyposażenia okna.

Montaż wsporników i rolety

W zależności od rodzaju rolety mogą one różnić się sposobem montażu. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie podążać za wskazówkami producenta. Wszelkie załączone w zestawie z roletą wsporniki należy zainstalować mocno i równo, aby roleta ułożona była prosto na ramie okiennej i nie urwała się podczas rozwijania.

Rolety z kasetą umieszcza się na zamontowanych wspornikach. Jeżeli te pierwsze zostaną założone w odpowiedniej odległości i na stosownej wysokości, kaseta również powinna być usytuowana prosto, a roleta rozwijać się prawidłowo.

W zależności od modelu rolety może to być kwestia wprowadzenia prowadnicy w odpowiednie otwory na wspornikach i zabezpieczenie jej za pomocą śrub. Dokładne instrukcje znajdziesz w załączonym do rolety materiale informacyjnym.

Montaż mechanizmu sterującego

Po zamontowaniu rolety kolejnym ważnym krokiem jest założenie mechanizmu sterującego. W przypadku sterowania ręcznego mechanizm opiera się najczęściej na łańcuszku lub pasku, za który trzeba pociągnąć, aby rozsunąć lub zasunąć roletę. Na łańcuszku należy umieścić ograniczniki, które zablokują roletę we właściwym miejscu.

Rolety – samodzielny montaż czy pomoc profesjonalistów?

Samodzielne zakładanie rolet bywa czasochłonne i może okazać się problematyczne, zwłaszcza przy braku odpowiednich narzędzi do montażu. Co więcej, nie każdy rodzaj rolety uda się przytwierdzić jedynie przy pomocy śrubokrętu i kołków. Wybierając rolety na wymiar lub zamawiając u producenta oferującego także profesjonalny montaż, warto zdecydować się na fachowe usługi, aby mieć pewność dobrze wykonanej pracy.

Podobne