Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Funkcjonalność rolet związana jest z zapewnianiem prywatności, ale też ochroną przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Decydując się na ich montaż w domowych wnętrzach powinniśmy więc kierować się nie tylko ich wyglądem, lecz przede wszystkim walorami użytkowymi. Jedną z cech, którą warto uwzględnić jest kolor rolet. Dziś podpowiadamy, który z nich najlepiej chroni przed słońcem.

Przed zakupem rolet warto określić, na jak dużym stopniu zaciemnienia nam zależy oraz czy priorytetem jest ograniczanie dostępu światła czy może niwelowanie nagrzewania się pomieszczenia. Dostępne rozwiązania różnią się bowiem poszczególnymi swoimi właściwościami, przez co w efekcie przeznaczone są do konkretnych zastosowań.

Rolety w kolorze jasnym

Rolety w kolorze jasnym to rozwiązania, które skutecznie odbijają promienie i nie nagrzewają się, przez co temperatura w pomieszczeniu nie wzrasta na skutek mocniejszego słońca. Pod względem aranżacyjnym pasują praktycznie do każdego wnętrza, jednak nie do tego, które narażone jest na duże nasłonecznienie. Jasne rolety wykazują się bowiem wysoką przepuszczalnością światła, a co za tym idzie – nie zaciemniają optymalnie pomieszczenia. Co więcej, rozpraszają one światło, sprawiając, że we wnętrzu występuje bardzo delikatny półmrok.

Rolety w kolorze ciemnym

Rolety w kolorze ciemnym z większym powodzeniem osłaniają pomieszczenia przed nadmiarem promieni słonecznych. Szczególnie czerń bardzo dobrze pochłania światło, dzięki czemu gwarantuje też dobre zaciemnienie. Z drugiej strony jednak ciemne rolety cechują się wyższą przepuszczalnością ciepła, dlatego wnętrze w nie wyposażone może się bardziej nagrzewać.

Podsumowując, im ciemniejszy materiał użyty do produkcji rolet, tym ochrona przed światłem jest wyższa. Warto jednak również pamiętać, że rolety to nie tylko kolor, ale też różne gramatury materiałów. Im grubszy i gęstszy jest splot tkaniny rolety, tym większa szansa na to, że zatrzyma światło słoneczne.

Podobne