Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

Jak wyczyścić rolety dzień noc?

Choć w wielu domach wciąż spotkać się można z ozdobnymi firanami, tak coraz chętniej zamienia się je na nowoczesne i znacznie bardziej funkcjonalne rolety. Wysokim zainteresowaniem cieszą się rolety typu dzień noc. Szczególnie te w jasnych kolorach, mogą z czasem ulegać zabrudzeniom. Jak je czyścić, by na długo zachowały swój idealny wygląd? Podpowiadamy.

To, co najważniejsze, czyli regularne czyszczenie

Osłony okienne typu rolety dzień noc to atrakcyjne wizualnie, praktyczne i wygodne rozwiązania. Wykonane są z dwóch typów materiałów o różnym stopniu transparentności. Jeden z nich jest bardziej prześwitujący, drugi zaś – zaciemniający. Zmiana ich ułożenia pozwala dowolnie regulować ilość światła wpadającego do danego pomieszczenia. Aby rolety dzień noc mogły służyć swoją funkcjonalnością jak najdłużej, należy przede wszystkim zadbać o regularne ich odkurzanie.

W ciągu dnia na powierzchni materiałów rolety zbierają się drobinki kurzu, pył i smog z zewnątrz, a w przypadku zastosowania ich np. w kuchni, również wiele lotnych zanieczyszczeń. Dlatego też, przynajmniej dwa razy w miesiącu, warto oczyścić je przy pomocy odkurzacza wyposażonego w delikatną szczoteczkę, miotełki do kurzu lub miękkiej ściereczki. Należy przy tym pamiętać o zasadzie kierowania ruchów od góry do dołu. Pomoże to uniknąć rozprowadzania brudu po całym materiale i wpychania zanieczyszczeń w jego strukturę.

Jak wyczyścić poważniejsze zabrudzenia?

Kiedy na rolecie dzień noc pojawią się widoczne plamy zabrudzeń, konieczne będzie zastosowanie metod innych niż odkurzanie. Pamiętać należy, że rolety nie nadają się do prania, a wszelkie czynności wykonywać należy bez ściągania ich z okna. Materiały po praniu maszynowym mogłyby stracić swoje właściwości, a całkowite rozkręcenie i ponowne zamontowanie mechanizmu rolety do najprostszych nie należy. Jak zatem wyczyścić rolety dzień noc, w sytuacji gdy odkurzacz nie wystarcza?

Do zmycia uporczywych plam użyć należy ściereczki zwilżonej w ciepłej wodzie lub w ostateczności – w roztworze wody i bardzo delikatnego detergentu. Przed rozpoczęciem wywabiania plam warto sprawdzić w niewidocznym miejscu materiału, czy sporządzony płyn go nie odbarwia. Jeśli tkanina pozytywnie przejdzie ten test można zacząć właściwe czyszczenie. Aby nie dopuścić do powstania odkształcenia i zmarszczenia rolety dzień noc, jej mycie powinno odbywać się delikatnie, zgodne z kierunkiem splotu tkaniny. Po zakończonym “praniu”, pozostawić należy roletę rozwiniętą do wyschnięcia.

Podobne