Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

Czym różni się firanka od zasłony?

Firanka i zasłona – to podstawowe dekoracje okienne, który zna każdy z nas. Ale czy wiemy, czym się od siebie różnią i jakie funkcje powinny spełniać? Dlaczego też warto łączyć je ze sobą, aby wprowadzić do wnętrz domowe ciepło?

Zarówno firanki, jak i zasłonki wiesza się w oknach – bardzo często nawet razem, dzięki czemu uzyskamy w pomieszczeniach sielski klimat i solidną ochronę przed owadami i nadmiernym światłem, bowiem zarówno jedna dekoracja ścienna, jak i druga pełnią inne role, które poprawiają nasz komfort.

Firanka – dlaczego warto ją mieć?

Firanki są niezwykle delikatne, bardzo często półprzezroczyste. Ich podstawową funkcją jest rozproszenie światła, które wpada do domów. To właśnie za firankami wspaniale rosną egzotyczne rośliny, ale też i nasze oczy nie są narażone na silne promieniowanie słoneczne.

Dodatkowo firanki ograniczają – po części – ilość owadów w domu, gdyż te zatrzymują się na delikatnym materiale i często wylatują otwartym oknem ponownie na zewnątrz.

Zasłonki – dodatek, który widać

W odróżnieniu od firanek, zasłonki wykonane są z grubszego materiału, który nie tylko chroni nas przed spojrzeniami sąsiadów, ale też znacząco ogranicza przepływ światła w pomieszczeniu, dzięki czemu możemy stworzyć we wnętrzach delikatny półmrok.

Zasłonki również pełnią istotną funkcję dekoracyjną, dlatego też tak ważne jest dobranie ich tak, aby wpisały się w charakter całego pomieszczenia.

Co wybrać – firanki, czy zasłonki?

W zależności od pomieszczenia, w oknach możemy mieć tylko firanki, zasłonki albo jedną i drugą dekorację. Karnisze sufitowe pozwalają zamontować oba rozwiązania na jednej szynie, dzięki czemu nie musimy martwić się o umiejscowienie kolejnego karnisza.

Delikatne firanki rozproszą światło w ciągu dnia, zaś dekoracyjne zasłony wprowadzą odrobinę prywatności po zachodzie słońca, dlatego warto mieć je przede wszystkim w sypialni. Podstawowa zasada łączenia zasłon i firanek odnosi się do ich zdobności – jeśli decydujemy się na ciężkie i kolorowe zasłony, warto wykorzystać gładkie i lekkie firanki. Do zdobnych i koronkowych firanek natomiast pasują spokojne i stonowane zasłony. Dobór właściwych zasłonek i firanek nie jest trudny, a jeśli masz wątpliwości, zapytaj naszych konsultantów o poradę.

Podobne