Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

Jak daleko szyna od ściany?

Montaż karnisza jest zadaniem prostym, ale jednak by uniknąć przykrych niespodzianek i źle układających się zasłon, warto zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem, w którym podpowiemy jak i gdzie mierzyć by dekoracje okienne prezentowały się oszałamiająco!

Myśląc o montażu karnisza, chcielibyśmy by był on niemal przy samym oknie, aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Odsłonięte zasłonki będą prezentować się wtedy na ogół dobrze, ale jak będzie w przypadku zasłon zasłoniętych? Czy podczas montażu karnisza obowiązują jakieś zasady?

Montaż karnisza – na co zwrócić uwagę?

Pod wnęką okienną najczęściej znajduje się parapet oraz w wielu przypadkach – także kaloryfer. Są one znacznie szersze niż wnęka okienna, dlatego podczas wyliczeń, w którym miejscu należy przymocować karnisz należy wziąć pod uwagę najbardziej wystający element – parapet lub kaloryfer.

Zbyt blisko zamocowany karnisz spowoduje, że zasłona będzie opierać się na wystających elementach, a tym samym straci swój niepowtarzalny krój.

Jak daleko od ściany zamontować szynę do karnisza?

Przyjmuje się, że zasłona najlepiej układa się, jeśli szyna jest zamocowana od 10 do 20 centymetrów od ściany. Ważne jednak, aby uwzględnić nie tyle samą wnękę okienną, co właśnie kaloryfer lub parapet.

Odległość karnisza od wnęki dobieramy też do długości zasłony – jeśli będą one kończyć się wraz z parapetem, wtedy mierzymy odległość od ściany. Jeśli będą długie, warto założyć mały zapas i zawiesić zasłonę nieco dalej.

Czy warto nawet do krótszych zasłon wieszać karnisz bliżej okna?

Moda, tak jak i nasze gusta z czasem się zmienia. Choć karnisz można z czasem przewiesić, jest to zadanie nieco trudniejsze niż wymiana samych zasłon. Warto zatem już przy pierwszym montażu wziąć pod uwagę kaloryfer oraz parapet, a tym samym wysunąć karnisz o około 10 cm od najbardziej wystającego elementu.

Dobrze dobrana odległość od wnęki okiennej pozwala zasłonom na swobodny zwis, a tym samym na prezentację ich w całej okazałości.

Podobne