Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

material-na-zaslony

Jaki materiał na zasłony wybrać?

Zasłony są zdecydowanie ponadczasową i uniwersalną dekoracją okienną. Stosowały je w oknach nasze babki, nic dziwnego że i sami sięgamy po to rozwiązanie. Przed zakupem zasłon warto jednak poznać zalety poszczególnych materiałów, aby wiedzieć do jakich pomieszczeń je wybrać.

Zasłony mogą być lekkie i ciężkie, zaciemniające i delikatne jak mgiełka, jednolite i wzorzyste. Każdy rodzaj sprawdzi się w innym pomieszczeniu i nie zawsze chodzi tu tylko i wyłącznie o sam wzór. Do sypialni znacznie chętniej wybierzemy ten rodzaj zasłon, który pozwoli nam na zachowanie intymności oraz pozwoli dłużej cieszyć się nocą, podczas gdy do salonu w domku jednorodzinnym na wsi, muślinowa delikatność będzie właśnie tym, co sprawdzi się najlepiej.

Jakie są rodzaje materiałów na zasłony?

Szukając idealnej zasłony do domu skupiamy się przede wszystkim na wzorach. Owszem, jest to dość istotny element, szczególnie jeśli zależy nam na spójnej aranżacji, w której będziemy czuć się dobrze. Jednakże nie bez znaczenia pozostaje także materiał, z jakiego zostały one wykonane, bowiem każdy z nich ma inne właściwości, a tym samym sprawdzi się w innych pomieszczeniach.

Najpopularniejsze materiały na zasłony to:

  • bawełna;
  • len;
  • płótno;
  • poliester;
  • aksamit.

Zasłony do sypialni – z jakiego materiału?

Sypialnia czy pokój dziecka to miejsce, w którym zależy nam na odpoczynku – szczególnie w dzień wolny. Nie bez powodu zatem wybieramy zasłony zaciemniające, dzięki którym poranne promienie słońca nie będą nas budzić skoro świt. Najlepszy materiał na zasłony w takim wypadku to bawełna.

Oczywiście, znaczenie ma tu też gramatura – lekki splot nie zapewni nam optymalnej ochrony, dlatego też w takim wypadku lepiej sięgnąć po grubszy materiał, który znacznie lepiej osłoni nas przed słońcem.

Jakie zasłony do salonu?

Do salonu najczęściej wybieramy zasłony wykonane z przewiewnych i lekkich materiałów. W tej roli sprawdza się len, płótno oraz aksamit. Ich dodatkową zaletą jest także to, że nie gniotą się, a zatem przez długi czas prezentują się przepięknie.

Delikatne zasłony w salonie optycznie go powiększają i wprowadzają lekkości, której potrzebujemy nie tylko w upalny, letni dzień.

Które materiały na zasłony są lepsze?

Czy któryś z materiałów na zasłony jest lepszy od drugiego? Odpowiedź brzmi – nie. Dobór materiału na zasłony powinien być dopasowany do naszych potrzeb, a także uwzględniać wystrój danego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że niektóre zasłony – jak te wykonane z lnu czy bawełny – nie kurzą się, a zatem są lepszym wyborem dla alergika. Osoby, które są zapracowane i nie mają czasu na prasowanie zasłon, chętniej sięgną po aksamit czy poliester, bowiem oba materiały nie gniotą się i przez długi czas prezentują się jak nowe.

Podobne