Salon Dekoracji okien – dekoracje okienne Warszawa

Jakie firany do kuchni?

W zależności od charakteru budynku firana w kuchni może pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną lub stanowić przesłonę zapewniającą prywatność we wnętrzu. Wybierając firany do kuchni warto zastanowić się, jaką rolę będą one spełniać w naszym domu. To pozwoli na określenie ich długości, gęstości oraz fasonu. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych firan w kuchni może być również roleta rzymska, która stanowi harmonijne połączenie walorów dekoracyjnych i funkcjonalności.

Firany do nowoczesnej kuchni

W nowoczesnej kuchni firany najczęściej pojawiają się po to, aby zwiększyć poziom prywatności w pomieszczeniu i uniknąć wścibskich spojrzeń z zewnątrz. Tam gdzie to możliwe, rezygnujemy z firan na rzecz nowoczesnych systemów osłony okien takich jak wspomniane rolety rzymskie czy plisy. Tam, gdzie firana okazuje się niezbędna, najlepiej sprawdza się model gładki, woalowy. Nowoczesna firana kuchenna nie powinna być dekoracyjna, a tym bardziej udekorowana kolorowym deseniem. Im prostsza, tym lepiej będzie się komponować z wnętrzem. Im gęstsza, tym lepiej osłoni okno przed spojrzeniami z zewnątrz.

Firany woalowe bardzo ładnie prezentują się również w kuchniach połączonych z jadalnią z wysokimi oknami tarasowymi. W tych małych o wiele lepiej pasują zazdrostki, dzięki którym otwór okienny nie jest „goły”, a dopływ naturalnego światła słonecznego do pomieszczenia ograniczony do absolutnego minimum.

Firany do kuchni w stylu retro

Kuchnia w stylu retro rządzi się swoimi prawami. To przestrzeń, w której bardzo dobrze będą się prezentowały zarówno zazdrostki, jak i upięte zasłony, a także lambrekiny. Lambrekin to pozioma dekoracja okna przy samym karniszu. Te subtelne firanki występują w szerokiej gamie długości, dzięki czemu możemy wybrać zarówno całkiem krótką firankę, jak i dekorację zasłaniającą nawet połowę okna. Najczęściej decydujemy się na wybór białych i prześwitujących lambrekinów, ale w sprzedaży dostępne są również dekoracje okienne wykonane z grubszych materiałów.

Alternatywą dla wymienionych powyżej typów i rodzajów firan okiennych są również tzw. firany panelowe. Firany panelowe możemy komponować i zestawiać ze sobą na wiele różnych sposobów tworząc oryginalne aranżacje okienne. Skutecznie osłonią one okno przed spojrzeniami z zewnątrz, zapewnią prywatność wewnątrz i dodatkową ozdobę pomieszczenia.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze firan do kuchni?

Firany w kuchni są szczególnie narażone na zabrudzenia. Dlatego podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które nie będą przysparzały dodatkowych kłopotów przy praniu czy prasowaniu. Warto wybierać firany oraz ozdoby okienne, które możemy prać w pralce bez obaw o przebarwienia czy zniszczenie delikatnego materiału.

Podobne